İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. WordPress Genel
  3. WordPress Şifre Sıfırlama / Admin Şifresini Değiştirme PhpMyAdmin

WordPress Şifre Sıfırlama / Admin Şifresini Değiştirme PhpMyAdmin

WordPress Admin Şifresi Değiştirme

WordPress şifre unutkanlığı genelde yeni kullanıcıların başlarına bela olan problemlerden birisi olduğu için sizlere en basit yollardan admin şifresi sıfırlama hakkında bilgi verdim. WordPress admin şifresini değiştirme ile alakalı en basit yolları sizler için detaylı detaylı belirtim.

WordPress Admin Şifre Değiştirme / En Kolay Yöntem

WordPress şifre değiştirmenin en kolay kollarından birisi cPanel en altında bulunan WordPress kurulumunu yaptığımız kısımdır.

WordPress Admin Şifre Değiştirme
WordPress Admin Şifre Değiştirme

WordPress tıkladıktan sonra açılan alt kısımda siteni görecesin. Alan adının tam karşınsında bulunan kalem simgesine tıkla.

WordPress Admin Şifre Sıfırlama
WordPress Admin Şifre Sıfırla

Açılan kısmın altında Admin Account adlı bir bölüm var. Bu kısımdan çok kolay bir şekilde sitenin admin giriş kullanıcı adını biliyorsan şifreni yenilemek çok basit.

WordPress Admin Şifre Değiştirme
WordPress Admin Şifre Değiştirme

Admin Username kısmına sitenin admin giriş bilgisinde kullandığın kullanıcı adını yazmalısın. Hatırlamıyorsan PhpMyAdmin ile veri tabanından öğrenebilirsin.

Admin Password kısmına istediğin şifreni yazarak Save Installation Details kaydet. Şifreni şuanda yenilemiş bulunmakta ve belirlediğin WordPress admin şifresi ile artık giriş yapabilirsin.

WordPress Şifre Sıfırlama / PhpMyAdmin

cPanel ya da diğer sunucu yönetim aracı ile WordPress şifre değiştirme phpMyAdmin ile en basit yollardan birisidir. WordPress admin şifresini unuttu iseniz ve WordPress şifresini bulma çabasında iseniz kolayca çözeceğiz.
cPanel ya da diğer sunucu yönetim araçlarında phpMyAdmini bulunuz. Ben genelde cPanel kullandığından, cPanel ile sizlere göstereceğim. Pleks, Cyber kolayca bulacaginiza eminim.

PhpMYAdmin WordPress Admin Şifre Değiştirme
PhpMYAdmin WordPress Admin Şifre Değiştirme

PhpMyAdmin ile WordPress şifre sıfırlama işlemi için öncelikle istediğiniz sitenin veri tabanını bulunuz. Veri tabanları kısmında çok fazla sitenin veri tabanı var ise ve kendi veri tabanınızı bulmakta zorluk çekiyorsanız en alt kısımda WordPress veri tabanını bulma nasıl öğreneceğiniz hakkında bilgi verdim.

WordPress şifre değiştirme phpMYAdmin

Yukarıda gördüğünü gibi sitemiz veri tabanı bulunmakta. Veri tabanı tıklayarak içerisinde wp_users tablosu içerisine giriyoruz.

WordPress Sitenin Admin şifresini Öğrenme

Burada WordPress admin bilgileriniz bulunmaktadır ama şifreniz MD5 ile güvene alındığından şifreyi öğrenmemiz nerede ise imkansızdır.

Kırmızı şekil ile işaretlediğim alanlarda WordPress admin kısmına giriş için kullandığın kullanıcı adı ve MD5 ile şifrelenmiş şifren gözükmektedir. User_login kullanıcı adını göstermekte hemen alt kısmında. Ben oraları mecburen kapatmak zorunda kaldım. User_pass ise şifreni MF5 ile şifrelenmiş şekilde göstermektedir.


Bizde 123456 ile MD5 formatında yeni şifremizi belirleyerek şifremizi yenilemiş olacağız.

WordPress Admin Şifresini Bulma

WordPress Admin Şifresini Sıfırlama işlemini sağlamak için MD5 ile şifrelenmiş yeni şifre ile değiştirme MD5 ile şifreleniş şifreniz alt kısımdadır. Bu MD5 ile oluşturulmuş şifren 123456‘dır. Alt kısımda bulunan MD5 ile şifrelenmiş 123456 şifreni user_pass kısmında bulunan MD5 ile şifrelenmiş eski şifreni silerek alt kısımda bulunan MD5 ile oluşturduğum şifreni yapıştır.


$1$gAWzXsJ0$rmE8dbHfx7OnHJpC4m09h0

İşlemi yaptı iseniz WordPress admin girişine kullanıcı adını yazdıktan sonra 123456 yazarak şifreni giriş yapacaksındır.

WordPress Sitenin Veri Tabanını Kullanıcı Adını Öğrenme

WordPress sitenin veri tabanını kullanıcı adını öğrenmek için bilginiz yok ise başka siteleriniz veri tabanını karıştırıyorsan ya da bilmiyorsan, şifresini yenilemek istediğin sitenin veri tabanını nereden öğrenmen gerektiğini hemen gösteriyim.

cPanel yada diğer sunucu yönetim araçlarından dosya yöneticisi ile WordPress sitenizin kurulu olduğu ana dizini açınız. Ana dizinde sitenizin dosyaları, eklentiler, temalar ve bir çok dosya bulunur. Bize lazım olan ana dizinde bulunan wp-config.php dosyasıdır. WordPress veri tabanı bilgileri wp-config.php içerisinde bulunmaktadır. Buradan veri tabanı bilgilerini görebilirsiniz.

WordPress Sitenin Veri Tabanını Kullanıcı Adını Öğrenme
WordPress Sitenin Veri Tabanını Kullanıcı Adını Öğrenme

Ben bilgilerimi sakladım. Sizin bilgileriniz resimde beyaz kısımlarda bulunan yerde olacaktır. Sitenin veri tabanı kullanıcı adını öğrendiğine göre işlemlere devam edebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap